بوتاکس معده

در این نوشته دکتر شهاب شهابی در مورد بوتاکس معده، مزایا و کاهش وزن با بوتاکس معده، تزریق بوتکس معده که یک روش آندوسکپی غیر جراحی که جزو محبوب ترین روش های کاهش وزن محسوب می شود، صحبت می کند.

دکتر شهاب شهابی

بوتاکس معده اخیراً به عنوان یکی از روش هایی مطرح شده ای است که راه حلی مفیدی برای مشکل چاقی ارائه می دهد. تزریق بوتاکس معده یک روش آندوسکوپی غیر جراحی است که در آن به دیواره معده از داخل، بوتاکس تزریق می شود.

بوتاکس معده چیست؟

استفاده از بوتاکس روی معده یک روش نسبتاً جدید کاهش وزن است. بوتاکس معده درمان چاقی به روش غیر جراحی است. در این عمل که به صورت آندوسکپی در معده انجام می شود و شامل تزریق بوتاکس به نواحی خاصی از معده است. این روش سبب کند شدن حرکات معده می شود. همچنین با این روش عضلات معده منقبض می شود و معده به آرامی تخلیه می شود. بوتاکس معده اخیرا و از سال 2021 محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. اثربخشی بوتاکس تزریق شده می تواند تا 6 ماه ادامه داشته باشد و ممکن است نیاز به تزریق دوم پس از این مدت باشد.

تزریق بوتاکس معده

در این روش اعصاب حرکتی و عضلات صاف دیواره معده را برای مدتی که می تواند تا 6 ماه طول بکشد خنثی می کند و باعث ایجاد آرامش در معده می شود که اشتها را سرکوب می کند و این احساس را ایجاد می کند. احساس سیری بیشتری دارید و باعث کاهش میزان غذای مصرفی می شود و با این مکانیسم به کاهش وزن بیماران چاق کمک می کند.

 تزریق بوتاکس معده

زمان انجام بوتاکس معده

بوتاکس معده یک روش جدید برای کاهش وزن محسوب می شود که شامل تزریق بوتاکس به یک سری بخش های معده می شود. زمان انجام بوتاکس معده حدود 20 دقیقه است و بیمار بعد از 2 الی 3 ساعت تحت نظر بودن، مرخص می شود.

مزایای بوتاکس معده

 •  کمترین عارضه به دلیل روش غیر جراحی بودن
 •  مدت زمان کوتاه عمل
 •  هزینه مناسب و معقول
 •  روشی غیر دردناک
 •  نتایج موفقیت آمیز در این چند سال

بوتاکس معده مناسب چه کسانی می باشد؟

بوتاکس معده جزو یکی از روش های کاهش وزن و بدون جراحی محسوب می شود. این روش مناسب برای همه افرادی که از طریق رژیم غذایی و ورزش به وزن ایده آل خود نرسیده اند، مناسب می باشد.این روش جراحی برای افرادی که BMI بین عدد 27 تا 35 دارند، مناسب می باشد.

بوتاکس معده برای چه کسانی مناسب نیست؟

 •  افراد دارای BMI بالای 40
 • دارای بیماری عصب عضلانی
 • بیماری زخم معده
 • افراد زیر 16 سال
 • افرادی دارای آلرژی شدید
 • افراد مبتلا به سرطان معده

آیا بوتاکس معده دردناک است؟

بوتاکس معده یک روشی است که با بیهوشی انجام می شود و دردی بیمار احساس نمی کند. به طور کلی بیمار در حین عمل دردی احساس نمی کند.

کاهش وزن با بوتاکس معده

بسیاری از افراد بعد از بوتاکس معده، وزن کم می کنند. در این روش با سیر نگه داشته شدن معده، فرد کمتر احساس گرسنگی می کند. شما با داشتن رزیم غذایی مناسب و ورزش بعد از بوتاکس می توانید به نتیجه ایده ال خود برسید.

 کاهش وزن با بوتاکس معده

تغذیه بعد از بوتاکس معده

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده شامل یک سری موارد است. در این رژیم غذایی، مصرف غذاهای سرشار از پروتئین، غذاهای سرشار از فیبر و غذاهای کم کربوهیدرات را توصیه می کنیم.  این رژیم غذایی شامل موارد زیر است:

 •  بیمار بعد از 2 الی 3 ساعت بعد از بوتاکس معده شروع به مصرف غذاهای مایع می کند
 •  داشتن رژیم غذایی مبتنی بر پروتئین
 • عدم مصرف مواد قندی و حاوی شکر
 • عدم مصرف غذاهای اسیدی و فست فود

برای بسیاری از بیماران، انجام این کار بسیار دشوار به نظر می رسد، اما پس از اثر بوتاکس معده، که سبب کاهش طولانی مدت و بی اشتهایی و سیری شود،برای ان ها رعایت رژیم آسان می شود.

میزان موفقیت تزریق بوتاکس معده

در مطالعات بالینی، بیمارانی که تزریق بوتاکس انجام داده اند، پیگیری شدند، کاهش وزن حدود 10 کیلوگرم در طی یک دوره 6 ماهه پس از تزریق مشاهده شد و به طور معمول شش ماه دوره زمانی است که بوتاکس در آن بیشترین اثر را دارد. زیرا بوتاکس به مدت 4 تا 6 ماه قبل از متابولیسم و دفع در معده شما فعال می ماند.

عوارض تزریق بوتاکس معده

از آنجایی که عمل بوتاکس معده بسیار آسان و ساده است، هنوز علائم جدی ایجاد نکرده است. از آنجایی که مواد مورد استفاده در جراحی طی 4 تا 6 ماه به طور کامل از بدن خارج می شوند، خطر مشکل دائمی وجود ندارد.

یک برنامه غذایی و رژیم غذایی استاندارد پس از عمل ضروری است زیرا حرکت عضلات معده محدود است، مصرف غذا و نوشیدنی سنگین ممکن است باعث شکست جراحی و بازیابی وزن شود.

بوتاکس معده عوارض جانبی خاصی مانند درد و تورم در ناحیه تزریق، حالت تهوع و سوء هاضمه دارد، بنابراین فردی که قصد تزریق بوتاکس را دارد، در صورت داشتن بیماری عضلانی یا حساسیت به بوتاکس، نباید این عمل را انجام دهد.
همچنین آزمایشاتی که انجام خواهد شد نشان می دهد که آیا این روش مناسب است یا خیر.

خطرات تزریق بوتاکس معده

خطرات بوتاکس معده نادر است که شامل موارد زیر است:

خونریزی: هر تزریقی که به معده انجام شود ممکن است باعث خونریزی شود.
آلرژی: یکی از عوارض بوتاکس معده آلرژی در بدن افراد است.
یبوست: بعضی از بیماران پس از عمل بوتاکس معده دچار یبوست می شوند. این مشکل با برخی از دارو ها و نرم کننده های مدفوع به راحتی برطرف می شود.

تاثیر تزریق بوتاکس معده بر هضم غذا

بوتاکس معده سبب کند کردن حرکت معده است، همین امر منجر به کند شدن زمان انتقال غذا و هضم غذا از معده به روده می شود. در این صورت فرد برای مدت طولانی احساس سیری کند.

قیمت بوتاکس معده

هزینه بوتاکس معده مشابه با سال های گذشته می باشد. بدون معاینه و ویزیت توسط پزشک متخصص نمی توان درباره هزینه و قیمت بوتاکس معده صحبت کرد.
قیمت بوتاکس معده برای هر بیمار با شرایط آن متفاوت است. همچنین به عواملی مثل بیمارستانی که جراحی صورت می گیرد و روشی که جراح برای شما انتخاب می کند نیز در ارتباط است.

درمان هموروئید - درمان همورویید
جراح چاقی و متابولیک | فلوشیپ جراح لاپاراسکوپی تهران | جراح لاغریدکتر شهاب شهابی

انواع جراحی های چاقی

انواع جراحی های باریاتریک (چاقی)   اعمال جراحی چاقی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند: _ اعمال محدود کننده _ اعمال سوء جذبی _ اعمال ترکیبی(محدود کننده + سوء جذبی)   آیا من کاندید مناسبی برای اعمال جراحی چاقی محسوب می شوم؟   اعمال جر…
جراحی کاهش وزن مناسب چه کسانی است؟ | افراد کاندید جراحی لاغری | جراحی باریاتریک | اندیکاسیون جراحی چاقی | کاندید عمل جراحی لاغری | جراحی کوچک کردن معدهدکتر شهاب شهابی

معاینه، درمان و علائم فتق (هرنی)

روش های مختلف درمان فتق (هرنی) چیست؟ اگر فتق، درمان نشود، ممکن بخشی از روده شما در دیواره شکم به دام بیافتد. اگر قسمت گیر کرده روده شما جریان خون کافی دریافت نکند، این امر باعث می‌شود که بافت روده سیاه  یا پاره شود. لائم ايسکمی (کاهش خون رسانی) و کم خو…

انواع فتق های جدار شکم (هرنی شکمی)

فتق جدار شکمی ( هرنی شکمی ) چیست؟ فتق های جدار شکم  (به انگلیسی هرنی :Hernia) زمانی اتفاق می افتد که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شده ، منجر به تورم یا پارگی شود . همانطور که تیوپ از داخل به تایر آسیب دیده فشار می آورد ، لایه داخلی شکم هم به…

چه کسانی میتوانند جراحی لاپاروسکوپی انجام دهند؟

جراحی لاپاروسکوپی مناسب چه کسانی است؟ جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد دارد چرا که می تواند همزمان هم برای تشخیص بیماری و هم برای درمان بیماری شما به کار رود.امروزه اکثر اعمال جراحی شامل انواع جراحی های چاقی و متابولیک  ،جراحی کانسرهای (سرطان…
جراحی چاقی و باریاتریک ، درمان جراحی چاقی

مقدمه ای بر جراحی های چاقی (باریاتریک)

با افزایش افراد چاق در جوامع پیشرفته نیاز به درمان جراحی چاقی در اغلب جوامع نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است به طبع روش های کم خطر تر از قبیل رژیم ورزش و تغییرات رفتار ی وتغییرات شیوه زندگی  نسبت به اعمال جراحی در اولویت قرار دارند.طبق آ…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *