سماگلوتید

در این نوشته دکتر شهاب شهابی در مورد تاثیرات سماگلوتید صحبت میکند.

دکتر شهاب شهابی

سماگلوتاید چیست؟ آیا برای کاهش وزن اثربخش است؟

مطالعه محققان دانشکده پزشکی Case Western Reserve نشان می دهد که سماگلوتید مورد استفاده در داروی دیابت Ozempic و داروی کنترل وزن Wegovy با افزایش خطر افکار خودکشی مرتبط نیست.

سماگلوتاید یک گیرنده پپتیدی شبه گلوکاگون (GLP-1r) است که به تنظیم قند خون در دیابت نوع 2 کمک می کند و اشتها را کاهش می دهد. پس از بررسی حدود 2 میلیون بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 یا چاقی، تیم تحقیقاتی – به سرپرستی پروفسور انفورماتیک بیوپزشکی Rong Xu – هیچ مدرکی برای حمایت از نگرانی های آژانس دارویی اروپا (EMA) در مورد اینکه سماگلوتید ممکن است باعث افکار خودکشی شود، پیدا نکرد.

در واقع، این مطالعه نشان داد که Ozempic و Wegovy در واقع خطر افکار خودکشی را کاهش می دهند. شو، همچنین مدیر مرکز هوش مصنوعی دانشکده پزشکی در کشف دارو، توسط ناتان برگر، یکی از نویسندگان دانشکده پزشکی، پروفسور پزشکی تجربی هانا پین، و پاملا بی دیویس، پژوهشگر آرلین اچ و کرتیس اف گاروین، پروفسور پیوستند. نورا دی ولکو، مدیر مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر نیز یکی از نویسندگان آن بود.

سماگلوتید

دکتر شهاب شهابی جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی

سماگلوتید با افزایش افکار خودکشی مرتبط نیست

برای ارزیابی ارتباط بین سماگلوتید و خطر افکار خودکشی، این تیم شروع به بررسی پرونده الکترونیک سلامت نزدیک به 101 میلیون بیمار در سراسر کشور کرد. سپس معیارهای ورود به مطالعه را برای انتخاب بیشتر 2 میلیون بیمار اعمال کردند.

شو گفت: «این شبیه نحوه جمع‌آوری شواهد بلادرنگ از عفونت‌ها و پیامدهای COVID-19 در طول همه‌گیری COVID-19 بود.

برگر افزود که یک کارآزمایی بالینی برای درک کامل عوارض جانبی سماگلوتید ضروری است. در این بین، این گروه توانسته است داده های ملی را برای کمک به بیماران در تصمیم گیری آگاهانه در مورد خطرات استفاده از سماگلوتید تجزیه و تحلیل کند.

در این مطالعه، دو جمعیت بیمار مجزا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت: بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 Ozempic دریافت کردند، در حالی که بیماران مبتلا به چاقی Wegovy تجویز شدند. بیماران به مدت شش ماه برای ارزیابی وقوع افکار خودکشی و همچنین هرگونه افکار عودکننده خودکشی که در پرونده سلامت آنها ثبت شده بود، پیگیری شدند.

مردان و زنان؛ بیماران سیاه پوست، سفیدپوست و اسپانیایی تبار؛ بزرگسالان زیر 45 سال؛ بزرگسالان میانسال (46-64)؛ و بیماران مسن (65 سال و بالاتر) نیز تحت معاینات جداگانه قرار گرفتند. یک بار دیگر، محققان گزارش دادند که کاهش خطر افکار خودکشی به طور مداوم در سن، قومیت و جنسیت یافت می شود.

در مقایسه با داروهای ضد چاقی و ضد دیابت غیر GLP1R، خطر کمتری را برای اولین بروز و عود افکار خودکشی در بیمارانی که سماگلوتاید (به عنوان Ozempic یا Wegovy) تجویز شده بودند نشان داد.

دیویس توضیح داد: «محبوبیت فزاینده این دارو درک همه عوارض احتمالی آن را ضروری می‌سازد. مهم است که بدانید پیشنهادات قبلی مبنی بر اینکه این دارو ممکن است افکار خودکشی را تحریک کند در این جمعیت بسیار بزرگ و متنوع در ایالات متحده اثبات نشده است.

مقاله “ارتباط سماگلوتید با خطر افکار خودکشی در یک گروه واقعی” اخیراً توسط Nature Medicine برای انتشار پذیرفته شده است.

بخش مهمی از مطلب

متن

متن

درمان هموروئید - درمان همورویید
جراح چاقی و متابولیک | فلوشیپ جراح لاپاراسکوپی تهران | جراح لاغریدکتر شهاب شهابی

انواع جراحی های چاقی

انواع جراحی های باریاتریک (چاقی)   اعمال جراحی چاقی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند: _ اعمال محدود کننده _ اعمال سوء جذبی _ اعمال ترکیبی(محدود کننده + سوء جذبی)   آیا من کاندید مناسبی برای اعمال جراحی چاقی محسوب می شوم؟   اعمال جر…
جراحی کاهش وزن مناسب چه کسانی است؟ | افراد کاندید جراحی لاغری | جراحی باریاتریک | اندیکاسیون جراحی چاقی | کاندید عمل جراحی لاغری | جراحی کوچک کردن معدهدکتر شهاب شهابی

معاینه، درمان و علائم فتق (هرنی)

روش های مختلف درمان فتق (هرنی) چیست؟ اگر فتق، درمان نشود، ممکن بخشی از روده شما در دیواره شکم به دام بیافتد. اگر قسمت گیر کرده روده شما جریان خون کافی دریافت نکند، این امر باعث می‌شود که بافت روده سیاه  یا پاره شود. لائم ايسکمی (کاهش خون رسانی) و کم خو…

انواع فتق های جدار شکم (هرنی شکمی)

فتق جدار شکمی ( هرنی شکمی ) چیست؟ فتق های جدار شکم  (به انگلیسی هرنی :Hernia) زمانی اتفاق می افتد که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شده ، منجر به تورم یا پارگی شود . همانطور که تیوپ از داخل به تایر آسیب دیده فشار می آورد ، لایه داخلی شکم هم به…

چه کسانی میتوانند جراحی لاپاروسکوپی انجام دهند؟

جراحی لاپاروسکوپی مناسب چه کسانی است؟ جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد دارد چرا که می تواند همزمان هم برای تشخیص بیماری و هم برای درمان بیماری شما به کار رود.امروزه اکثر اعمال جراحی شامل انواع جراحی های چاقی و متابولیک  ،جراحی کانسرهای (سرطان…
جراحی چاقی و باریاتریک ، درمان جراحی چاقی

مقدمه ای بر جراحی های چاقی (باریاتریک)

با افزایش افراد چاق در جوامع پیشرفته نیاز به درمان جراحی چاقی در اغلب جوامع نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است به طبع روش های کم خطر تر از قبیل رژیم ورزش و تغییرات رفتار ی وتغییرات شیوه زندگی  نسبت به اعمال جراحی در اولویت قرار دارند.طبق آ…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *