فتق ناف چیست و چه علائمی دارد؟

در این نوشته دکتر شهاب شهابی در مورد فتق ناف، علائم ناشی از ان، تشخیص به موقع فتق ناف و بررسی علائم این بیماری و درمان های جراحی و غیر جراحی فتق ناف صحبت می کند.

دکتر شهاب شهابی

فتق ناف در ناف زمانی اتفاق می‌افتد که یک حلقه روده از طریق حلقه ناف، فشار می‌آورد. فتق ناف اغلب در نوزادان  رخ می دهد و 90 درصد به طور طبیعی تا زمانی که کودک به سن 5 سالگی برسد بسته می شود. ما در این مقاله درباره علائم فتق ناف و روش های درمان ان به صورت جراحی و غیر جراحی را توضیح می دهیم.

فتق نافی نوعی از فتق است که در آن محتویات داخل شکمی (معمولاً چربی اما گاهی اوقات روده) از طریق نقص در عضلات شکمی که زمانی بند ناف از آن عبور کرده است بیرون زده است. فتق ناف بیشتر در نوزادان دیده می شود، اما در بزرگسالان نیز دیده می شود. در بزرگسالان، فتق ناف در بیماران دارای اضافه وزن یا در زنانی که زایمان کرده اند، شایع است.

فتق جایی است که قسمت داخلی بدن از ضعف در عضله یا دیواره بافت اطراف عبور می کند.

ماهیچه های شما معمولا خیلی قوی و سفت هستند تا اندام ها و روده ها را در جای خود نگه دارند، اما در صورت وجود هر نقطه ضعیف، فتق ایجاد می شود.

علل فتق ناف

بعد از تولد، دیگر نیازی به بند ناف نیست و با بالغ شدن نوزاد، سوراخ ماهیچه های شکم بسته می شود. گاهی اوقات، این عضلات به طور کامل به هم نمی رسند و یک سوراخ یا شکاف کوچک ایجاد می کنند. یک حلقه روده می تواند به داخل شکم بین عضلات شکم حرکت کند و حتی به آن نفوذ کند و باعث فتق شود.
فتق ناف اغلب در نوزادان اتفاق می افتد اما در بزرگسالان نیز می تواند رخ دهد. شایع ترین علل فتق ناف در بزرگسالان عبارتند از:

 • شرایط سلامت مزمن که فشار شکم را افزایش می دهد، از جمله:
 • حمل مایعات بیش از حد شکم (آسیت)
 • سرفه مزمن
 • مشکل در ادرار کردن به دلیل بزرگ شدن پروستات
 • یبوست طولانی مدت
 • استفراغ مکرر
 • چاقی
 • زور زدن مانند هنگام تولد کودک یا وزنه برداری

تشخیص فتق نافی

فتق ناف با معاینه فیزیکی توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تشخیص داده می شود. ارائه دهنده یک برآمدگی یا تورم در ناحیه ناف را مشاهده و احساس می کند.

علائم فتق ناف خفه شده

علائم فتق ناف خفه شده عبارتند از:

 • درد و حساسیت شکم
 • یبوست
 • تب
 • شکم پر و گرد
 • برآمدگی قرمز، بنفش، تیره یا تغییر رنگ
 • استفراغ

ارائه دهنده ممکن است آزمایش خون را برای جستجوی علائم عفونت ناشی از روده خفه شده تجویز کند. همچنین ممکن است برای بررسی دقیق‌تر روده، اشعه ایکس باریم، سونوگرافی، ام‌آر‌آی یا سی‌تی را درخواست کنند، به‌خصوص اگر فتق دیگر قابل کاهش نباشد.

فتق ناف همیشه واضح نیست و این امکان وجود دارد که شما مدتی با آن زندگی کرده باشید. با این حال، فتق ناف می تواند سلامت کلی شما را در صورت بروز عوارض تهدید کند. اگر هنگام سرفه کردن، خم شدن یا بلند کردن اجسام متوجه برآمدگی در ناف خود شدید، ممکن است فتق نافی داشته باشید.

علائم فتق ناف چیست؟

علائم فتق ناف چیست؟

علائم مختلفی وجود دارد که در فتق نافی رایج است:

 • برآمدگی در ناف یا ناحیه اطراف آن (اغلب هنگام سرفه یا زور زدن بیشتر قابل مشاهده است)
 • درد در محل فتق
 • یبوست
 • درد شدید شکم و استفراغ می تواند به معنای خفه شدن فتق باشد (توجه داشته باشید: اگر این علائم را تجربه می کنید، لطفاً فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نیاز به جراحی باشد).

فتق ناف چگونه درمان می شود؟

دو نوع درمان اصلی برای فتق ناف وجود دارد: درمان جراحی و درمان غیر جراحی. نوع درمان مناسب تا حد زیادی به سن شما و شدت فتق ناف شما بستگی دارد. جراح شما می تواند برای نیازهای شما بهترین درمان را توصیه کند.

درمان جراحی فتق ناف

درمان جراحی یا ترمیم جراحی رایج ترین راه برای رفع فتق ناف است. دو نوع اصلی درمان مورد استفاده وجود دارد:

ترمیم فتق باز:  ترمیم فتق ناف باز رایج ترین روش درمان جراحی برای فتق ناف است. در ترمیم فتق باز، برشی در نزدیکی محل فتق ایجاد می شود. سپس جراح شما فتق را با استفاده از بخیه زدن لایه عضلانی بسته ترمیم می کند تا از ورود روده به بافت عضلانی جلوگیری کند.

ترمیم فتق با لاپاراسکوپی: در ترمیم فتق ناف، با روش لاپاراسکوپی یک سری برش های کوچک در نزدیکی محل فتق ایجاد می شود. سپس، یک دوربین کوچک به نام لاپاراسکوپ برای کمک به جراح برای دیدن فتق شما وارد می شود. جراح شما فتق شما را با استفاده از بخیه زدن لایه عضلانی بسته ترمیم می کند تا از ورود روده به بافت عضلانی جلوگیری کند.

درمان جراحی فتق ناف

درمان غیر جراحی فتق ناف

درمان غیرجراحی فتق ناف بیشتر در کودکان رایج است. بسیاری از فتق‌های ناف در بیماران جوان‌تر در 2 سال اول زندگی خود به خود بسته می‌شوند. در این موارد، فتق به دقت تحت نظر خواهد بود مگر اینکه مداخله جراحی ضروری باشد. درمان غیر جراحی معمولاً برای بزرگسالان به دلیل خطر بالای عوارض جدی توصیه نمی شود. اگر به دنبال درمان غیر جراحی هستید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

اگر فکر می کنید فتق نافی دارید چه باید کرد؟

اگر هر یک از علائم شرح داده شده در این مقاله را تجربه می کنید، توصیه می کنیم فوراً با پزشک مشورت کنید.
اگر علائم ذکر شده و همچنین درد، استفراغ، تورم یا تغییر رنگ قابل توجه در ناحیه فتق را تجربه می‌کنید، لطفاً فوراً به پزشک مراجعه کنید

درمان هموروئید - درمان همورویید
جراح چاقی و متابولیک | فلوشیپ جراح لاپاراسکوپی تهران | جراح لاغریدکتر شهاب شهابی

انواع جراحی های چاقی

انواع جراحی های باریاتریک (چاقی)   اعمال جراحی چاقی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند: _ اعمال محدود کننده _ اعمال سوء جذبی _ اعمال ترکیبی(محدود کننده + سوء جذبی)   آیا من کاندید مناسبی برای اعمال جراحی چاقی محسوب می شوم؟   اعمال جر…
جراحی کاهش وزن مناسب چه کسانی است؟ | افراد کاندید جراحی لاغری | جراحی باریاتریک | اندیکاسیون جراحی چاقی | کاندید عمل جراحی لاغری | جراحی کوچک کردن معدهدکتر شهاب شهابی

معاینه، درمان و علائم فتق (هرنی)

روش های مختلف درمان فتق (هرنی) چیست؟ اگر فتق، درمان نشود، ممکن بخشی از روده شما در دیواره شکم به دام بیافتد. اگر قسمت گیر کرده روده شما جریان خون کافی دریافت نکند، این امر باعث می‌شود که بافت روده سیاه  یا پاره شود. لائم ايسکمی (کاهش خون رسانی) و کم خو…

انواع فتق های جدار شکم (هرنی شکمی)

فتق جدار شکمی ( هرنی شکمی ) چیست؟ فتق های جدار شکم  (به انگلیسی هرنی :Hernia) زمانی اتفاق می افتد که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شده ، منجر به تورم یا پارگی شود . همانطور که تیوپ از داخل به تایر آسیب دیده فشار می آورد ، لایه داخلی شکم هم به…

چه کسانی میتوانند جراحی لاپاروسکوپی انجام دهند؟

جراحی لاپاروسکوپی مناسب چه کسانی است؟ جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد دارد چرا که می تواند همزمان هم برای تشخیص بیماری و هم برای درمان بیماری شما به کار رود.امروزه اکثر اعمال جراحی شامل انواع جراحی های چاقی و متابولیک  ،جراحی کانسرهای (سرطان…
جراحی چاقی و باریاتریک ، درمان جراحی چاقی

مقدمه ای بر جراحی های چاقی (باریاتریک)

با افزایش افراد چاق در جوامع پیشرفته نیاز به درمان جراحی چاقی در اغلب جوامع نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است به طبع روش های کم خطر تر از قبیل رژیم ورزش و تغییرات رفتار ی وتغییرات شیوه زندگی  نسبت به اعمال جراحی در اولویت قرار دارند.طبق آ…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *