کم خونی بعد از جراحی چاقی

در این نوشته دکتر شهاب شهابی در مورد علت کم خونی بعد از جراحی چاقی، درمان کم خونی، کم خونی بعد از جراحی چه زمانی اتفاق می افتد و پیشگیری از کم خونی بعد از جراحی چاقی صحبت می کند.

دکتر شهاب شهابی

کم خونی یک اختلال خونی است و در افرادی که کمبود هموگلوبین کافی در گلبول های قرمز خون دارند،ایجاد می شود.
از آنجایی که گلبول های قرمز نقش حمل اکسیژن را در سراسر بدن بر عهده دارند، کمبود اکسیژن به دلیل کم خونی می تواند علائمی خفیف تا شدید ایجاد کند. دلایل مختلفی برای کم خونی وجود دارد که برخی از آنها ناشی از اثرات جراحی چاقی است.

کم خونی بعد از جراحی چاقی چیست؟

کم خونی بعد از جراحی چاقی زمانی اتفاق می افتد که خون شما دارای سطوح پایینی از گلبول های قرمز باشد. یا ممکن است گلبول های قرمز شما هموگلوبین کافی نداشته باشند. کم خونی ممکن است پس از جراحی کاهش وزن رخ دهد.

علت کم خونی بعد از جراحی چاقی چیست؟

کم خونی می تواند ناشی از دریافت خیلی کم آهن پس از جراحی چاقی رخ دهد. بدن شما ممکن است در هضم گوشت قرمز دچار مشکل شود. این می تواند احتمال ابتلا به کم خونی را افزایش دهد. گوشت قرمز می تواند منبع بزرگی از آهن در رژیم غذایی افراد باشد. این مشکل بیشتر پس از بای پس معده Roux-en-Y (RYGB) رخ می دهد.
عدم جذب آهن کافی می تواند پس از جراحی چاقی رخ دهد. بدن شما به همه مواد مغذی مثل گوشت برای ساخت هموگلوبین و گلبول های قرمز سالم نیاز دارد. جراحی کاهش وزن همچنین می تواند سطح اسیدهای معده را که غذاها را تجزیه می کنند کاهش دهد. همچنین می تواند منجر به کم خونی مرتبط با تغذیه شود.
خونریزی در دستگاه گوارش در برخی افراد پس از بای پس معده رخ می دهد و در واقع در معده زخم ایجاد می شوند. از دست دادن خون مزمن ناشی از زخم می تواند باعث کم خونی شود.
داشتن سطوح پایین مواد مغذی سبب عدم دریافت کافی اسید فولیک و ویتامین B-12 می شود و همین امر منجر به کم خونی شود. مشکلات ویتامین و مواد معدنی در افراد پس از جراحی شایع است. جراحی کاهش وزن مقدار و نوع غذایی که می توانید بخورید را محدود می کند. در واقع بعد از جراحی شما یک رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی خواهید داشت.

چه کسانی بعد از جراحی چاقی در معرض کم خونی هستند؟

نوجوانان، زنانی که هنوز پریود می شوند و زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای کم خونی پس از جراحی چاقی قرار دارند. برخی از افراد حتی قبل از جراحی چاقی ممکن است کم خون باشند. التهاب مزمن ناشی از چاقی ممکن است با تأثیر بر سیستم ایمنی منجر به کم خونی شود. در این موارد ممکن است جراحی چاقی به تنهایی باعث کم خونی نشده باشد.

علائم کم خونی چیست؟

 • خستگی (خستگی) یا کمبود انرژی
 • مشکل در ورزش کردن
 • درد قفسه سینه، به خصوص اگر بیماری قلبی دارید
 • سردی پا و دست
 • احساس تنگی نفس
 • سردرد
 • سرگیجه
 • پوست رنگ پریده غیرمعمول

کم خونی چگونه تشخیص داده می شود؟

احتمالاً برای بررسی کم خونی به آزمایشاتی نیاز خواهید داشت. آزمایش خون می تواند سطح گلبول قرمز و هموگلوبین شما را بررسی کند. پزشک شما ممکن است بخواهد مدفوع شما را برای مقادیر کمی خون پنهان بررسی کند. اگر در مدفوع شما خون وجود دارد، ممکن است نیاز به کولونوسکوپی، آندوسکوپی یا سایر آزمایشات تصویربرداری داشته باشید. این ها برای بررسی خونریزی در دستگاه گوارش شما هستند که ممکن است باعث از دست دادن خون پنهان شود.

کم خونی چگونه درمان می شود؟

افراد مبتلا به کم خونی شدید ممکن است برای تکمیل گلبول های قرمز غنی از اکسیژن نیاز به تزریق خون داشته باشند. همچنین باید مطمئن شوید که رژیم غذایی شما حاوی غذاهای غنی از آهن و ویتامین ها و مواد معدنی است. پزشک شما هر چند وقت یک بار برای شما آزمایش خون می نویسد. همچنین ممکن است به آهن مکمل یا ویتامین B-12 نیاز داشته باشید.

پیشگیری  از کم خونی بعد از جراحی چاقی

پس از جراحی چاقی، پزشک شما باید تا پایان عمر شما را از نظر کم خونی بررسی کند. این به این دلیل است که کم خونی ممکن است تا سال ها پس از جراحی جبران نشود. 6 ماه پس از جراحی کاهش وزن و حداقل سالی یکبار پس از آن آزمایش خون منظم انجام خواهید داد.

ممکن است لازم باشد با یک متخصص تغذیه کار کنید تا رژیم غذایی خود را بعد از جراحی رعایت کنید. مصرف روزانه مکمل های ویتامین و مواد معدنی بعد از جراحی چاقی برای جلوگیری از کم خونی و سایر مشکلات تغذیه ای مهم است. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا با ارائه یک برنامه جامع پس از عمل که شامل یک رژیم غذایی متعادل و سالم است، از کم خونی پس از جراحی جلوگیری کنیم. خوشبختانه، بسیاری از غذاهایی که آهن بالایی دارند نیز برای سلامتی شما عالی هستند و بسیاری از آنها کم کالری با قند و چربی کم هستند. برای به حداقل رساندن احتمال ابتلا به کم خونی، همیشه پیشنهاد می کنیم موارد زیر را در رژیم غذایی خود بگنجانید همچنین خوردن غذاهای غنی از آهن مانند:

 • گوشت به خصوص گوشت قرمز در صورت امکان
 • عدس، نخود و لوبیا
 • آلو خشک، زردآلو، کشمش و سایر میوه ها
 • غلات و نان های غنی شده با آهن
 • سبزیجات سبز تیره و برگدار مانند اسفناج
 • توفو
 • آب آلو

ویتامین C موجود در غذاها و مکمل ها می تواند به جذب آهن در بدن کمک کند. مطمئن شوید که مکمل های آهن را با غذاهای غنی از ویتامین C مانند مرکبات مصرف می کنید.

نکات کلیدی در مورد کم خونی پس از جراحی چاقی

 • کم خونی یکی از عوارض جانبی رایج جراحی کاهش وزن است.
 • پس از جراحی چاقی، پزشک شما باید تا پایان عمر شما را از نظر کم خونی بررسی کند.
 • جراحی کاهش وزن، نحوه جذب ویتامین ها و مواد معدنی از غذا توسط بدن را تغییر می دهد.
 • اگر آهن کافی دریافت نکنید یا بدنتان به اندازه کافی آن را جذب نکند، کم خونی ممکن است رخ دهد.
 • نوجوانان، زنانی که هنوز پریود می شوند و زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم خونی پس از جراحی کاهش وزن هستند.
 • پزشک شما به احتمال زیاد شما را با یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه می خواهد تا مطمئن شود که ویتامین ها، مواد معدنی و غذاهای غنی از آهن کافی دریافت می کنید.

نتیجه گیری

همه بیماران پس از جراحی چاقی ملزم به مصرف مولتی ویتامین از جمله آهن خواهند بود. این مکمل مولتی ویتامین به اندازه کافی در بدن آهن دارد، اما ممکن است یک مکمل اضافی برای اطمینان لازم باشد.

نکته اصلی این است که کم خونی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، خواه آنها بیماران جراحی چاقی باشند یا نباشند. در نهایت، ماندن در سر کم خونی با شرکت در ویزیت های منظم پس از عمل بهترین راه برای پیشگیری از این وضعیت است.

درمان هموروئید - درمان همورویید
جراح چاقی و متابولیک | فلوشیپ جراح لاپاراسکوپی تهران | جراح لاغریدکتر شهاب شهابی

انواع جراحی های چاقی

انواع جراحی های باریاتریک (چاقی)   اعمال جراحی چاقی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند: _ اعمال محدود کننده _ اعمال سوء جذبی _ اعمال ترکیبی(محدود کننده + سوء جذبی)   آیا من کاندید مناسبی برای اعمال جراحی چاقی محسوب می شوم؟   اعمال جر…
جراحی کاهش وزن مناسب چه کسانی است؟ | افراد کاندید جراحی لاغری | جراحی باریاتریک | اندیکاسیون جراحی چاقی | کاندید عمل جراحی لاغری | جراحی کوچک کردن معدهدکتر شهاب شهابی

معاینه، درمان و علائم فتق (هرنی)

روش های مختلف درمان فتق (هرنی) چیست؟ اگر فتق، درمان نشود، ممکن بخشی از روده شما در دیواره شکم به دام بیافتد. اگر قسمت گیر کرده روده شما جریان خون کافی دریافت نکند، این امر باعث می‌شود که بافت روده سیاه  یا پاره شود. لائم ايسکمی (کاهش خون رسانی) و کم خو…

انواع فتق های جدار شکم (هرنی شکمی)

فتق جدار شکمی ( هرنی شکمی ) چیست؟ فتق های جدار شکم  (به انگلیسی هرنی :Hernia) زمانی اتفاق می افتد که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شده ، منجر به تورم یا پارگی شود . همانطور که تیوپ از داخل به تایر آسیب دیده فشار می آورد ، لایه داخلی شکم هم به…

چه کسانی میتوانند جراحی لاپاروسکوپی انجام دهند؟

جراحی لاپاروسکوپی مناسب چه کسانی است؟ جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد دارد چرا که می تواند همزمان هم برای تشخیص بیماری و هم برای درمان بیماری شما به کار رود.امروزه اکثر اعمال جراحی شامل انواع جراحی های چاقی و متابولیک  ،جراحی کانسرهای (سرطان…
جراحی چاقی و باریاتریک ، درمان جراحی چاقی

مقدمه ای بر جراحی های چاقی (باریاتریک)

با افزایش افراد چاق در جوامع پیشرفته نیاز به درمان جراحی چاقی در اغلب جوامع نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است به طبع روش های کم خطر تر از قبیل رژیم ورزش و تغییرات رفتار ی وتغییرات شیوه زندگی  نسبت به اعمال جراحی در اولویت قرار دارند.طبق آ…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *