فلوشیپ جراحی چاقی و ویژگی های جراح خوب

در این نوشته دکتر شهاب شهابی در مورد فلوشیپ جراحی چاقی، فدراسیون بین المللی جراحی چاقی و اختلالات متابولیکIFSO و نحوه انتخاب بهترین جراح چاقی صحبت می کند.

دکتر شهاب شهابی

فلوشیپ جراحی درون بین

فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک ، یک دوره ی فوق تخصصی می باشد که در این دوره ی حدود یک سال و نیم، جراحی کم تهاجمی دستگاه گوارش، شامل انواع جراحی های چاقی و متابولیک نظیر بای پس تک آناستوموزی (مینی بای پس یا امگا بای پس) ، بای پس کلاسیک ،اسلیومعده ، جراحی کانسرهای (سرطان)دستگاه گوارش)معده،کولون(روده بزرگ) ، روه کوچک(،ترمیم فتق های جدار شکم و کشاله ران،جراحی کبد وکیسه صفرا وسنگ های مجاری صفراوی ، جراحی های زنان (برداشتن رحم،میوم ،کیست های تخمدان ،اندومتریوز و…)، جراحی برداشتن طحال (اسپلنکتومی) و … به جراح آموزش داده می شود .

پزشکان بعد از گذراندن دوره تخصص جراحی عمومی، می توانند در دوره ی فلوشیپ جراحی چاقی وارد شوند و فلوشیپ بگیرند. این دوره معمولا به مدت زمان۱۸ ماه به طول می انجامد. با کامل کردن این فلوشیپ، در نظر گرفته شده است که فلوشیپ در تکنیک های جراحی لاپاراسکوپی (کم تهاجمی) مهارت پیدا کند و مهارت انجام جراحی های گوارشی و چاقی و مدیریت بیماری های گوارشی را با کمترین تهاجم داشته باشد. این فلوشیپ در واقع، به پزشکان، درک عمیقی از اساس پاتوفیزیولوژیک چاقی را، به عنوان یک وضعیت بیماری، ارائه می دهد.

اهداف فلوشیپ

اهداف فلوشیپ

اهداف فلوشیپ جراحی

ارائه دادن آموزش پیشرفته لاپاراسکوپی، توراسکوپی و آندوسکوپی که جراح را برای انجام این مهارت ها آماده می کند. فلوشیپ جراحی کم تهاجمی و چاقی، یک برنامه یک ساله است به منظور گسترش مهارت ها و دانش شرکت کنندگان، هم از نظر بالینی و هم از نظر علمی و توانمندسازی آنها در زمینه جراحی چاقی طراحی شده است. تا جراح با گذراندن این دوره تکمیلی توانمندی انجام تمامی انواع عمل های جراحی چاقی و متابولیک نظیر بای پس تک آناستوموزی(مینی بای پس یا امگا بای پس)، بای پس کلاسیک، اسلیومعده، ساسی بای و عمل های مجدد را پیدا کند و بهترین نتیجه و کمترین عارضه برای بیماران چاق اتفاق بیفتد.

فدراسیون بین المللی جراحی چاقی و اختلالات متابولیکIFSO

فدراسیونی متشکل از انجمن های ملی جراحان چاقی و متخصصان سلامت می باشد. در حال حاضر، 72 انجمن رسمی عضو IFSO وجود دارد. IFSO در واقع یک سازمان علمی است، که جراحان و متخصصان بهداشتی، مانند پرستار، پزشکان، متخصصان تغذیه، متخصصان تغذیه، روانشناسان، متخصصین داخلی و بیهوشی را گرد هم می آورد که در درمان بیماران چاق شرکت کنند.

یکی از اهداف اصلی IFSO، حمایت کردن از اعضای خود در جنبه هایی است که مستقیما با حرفه آنها ارتباط دارد. یکی از فعالیت‌های اصلی IFSO، سازماندهی کنگره جهانی سالانه است، که در واقع یک انجمنی را برای تبادل دانش، در مورد جراحی بیماران چاق، ارائه تکنیک‌ها و روش ها، تحقیقات، مفاهیم جدید و ملاقات با متخصصان این حوزه، فراهم می‌کند.
برنامه جراح برتر (SOE) در جراحی چاقی و متابولیک (SOEBMS) این فرصت را برای همه جراحان برجسته و مطرح در کل جهان فراهم می کند، تا به طورکاملا مستقل و بدون نیاز به عمل در یک بیمارستان خاص، گواهی نامه دریافت کنند.

فدراسیون بین المللی جراحی چاقی و اختلالات متابولیکIFSO

فدراسیون بین المللی جراحی چاقی و اختلالات متابولیکIFSO

انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و چاقی (ASMBS)

این انجمن یک سازمان عالی با برنامه های آموزشی و حمایتی برای جراحان و متخصصان سلامت ایجاد کردند. هدف آن ارتقای هنر و علم جراحی متابولیک و چاقی، از طریق ارتقای مستمر کیفیت و ایمنی، مراقبت و درمان افراد مبتلا به چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن است.

الزاماتی که جراح چاقی خوب باید رعایت کند:

اصولا به کار بردن واژه بهترین جراح چاقی غلط است ولی الزاماتی که جراح چاقی خوب و ممتار باید داشته باشد:

 • بورد تخصصی برای انجام جراحی عمومی را داشته باشد.
 •  دوره آموزشی جراحی چاقی و متابولیک را به نحو عالی و با موفقیت گذرانده باشد.
 •  در زمینه جراحی دستگاه گوارش آموزش دیده باشدو همچنین در این زمینه دارای تجربه کافی باشد.
 •  یک پایگاه اطلاعاتی از همه موارد چاقی، از جمله نتایج را به طور دقیق نگهداری کنند.
 •  متعهد به پیگیری مادام العمر بیماران پس از عمل باشند.
 •  قادر به انجام تمامی انواع عمل های جراحی چاقی و متابولیک نظیر بای پس تک آناستوموزی(مینی بای پس یا امگا بای پس) ، بای پس کلاسیک ،اسلیومعده ، ساسی بای پس باشد و اصرار به انجام یک نوع عمل خاص برای همه بیماران چاق نداشته باشد.
 •  توانایی مدیریت و و برطرف کردن عوارض احتمالی عمل های جراحی چاقی و متابولیک را داشته باشد.
 •  توانایی لازم برای انجام عمل های جراحی چاقی مجدد را داشته باشند.
 •  به صورت منظم و مرتب در جلسات جراحی چاقی شرکت کنند و حداقل در یک مجله جراحی چاقی عضو شوند.
 •  حداقل 50 مورد جراحی چاقی در سال انجام داده باشند، که تعدادی از آن جراحی ها برای عمل های جراحی چاقی مجدد باشد .
 •  در آموزش جراحان چاقی که تجربه کمی دارند مشارکت داشته باشند.
 •  حداقل 75 درصد از بیمارانی که عمل شده اند را طی ۵ سال پی گیری و فالوآپ کنند.
 •  جراح همچنین باید تأیید کند که مرکز یا مراکزی که در آن فعالیت می کند الزامات سازمانی IFSO را برآورده می کند و مایل است در بازرسی محل همکاری کند.

نحوه انتخاب بهترین جراح چاقی

اصولا به کار بردن واژه بهترین جراح چاقی غلط است اما ممکن است از خود بپرسید که، بهترین جراح چاقی برای مراقبت از شما یا یکی از اعضای خانواده که قصد جراحی کاهش وزن را دارند، چه کسی می باشد؟ اینها مواردی هستند که بایدهنگام انتخاب جراح در نظر بگیرید:

 •  آیا جراح آموزش و تخصص خاصی در زمینه جراحی چاقی دارد؟
 •  تجربه جراح چیست و چند مورد عمل جراحی را انجام داده است؟
 •  آیا آنها نتایج جراحی خود را بررسی می کنند و به ثبت جراحی چاقی کمک می کنند؟
 •  نتایج آنها چیست؟ چه تعدادی عوارض بعد ازعمل از جمله نشت، خونریزی داشته اند؟
 •  آیا جراح داده های خود را در مجلات معتبر منتشر کرده است؟
 •  آیا از جراح برای سخنرانی در کنفرانس های چاقی دعوت می شود یا در برنامه های راهنمایی مشارکت دارد؟
 •  آیا آنها در یک کلینیک با متخصصین تغذیه، روانشناسان، فیزیوتراپیست های ورزشی برای ارائه مراقبت و حمایت مستمر، کار می کنند؟
درمان هموروئید - درمان همورویید
جراح چاقی و متابولیک | فلوشیپ جراح لاپاراسکوپی تهران | جراح لاغریدکتر شهاب شهابی

انواع جراحی های چاقی

انواع جراحی های باریاتریک (چاقی)   اعمال جراحی چاقی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند: _ اعمال محدود کننده _ اعمال سوء جذبی _ اعمال ترکیبی(محدود کننده + سوء جذبی)   آیا من کاندید مناسبی برای اعمال جراحی چاقی محسوب می شوم؟   اعمال جر…
جراحی کاهش وزن مناسب چه کسانی است؟ | افراد کاندید جراحی لاغری | جراحی باریاتریک | اندیکاسیون جراحی چاقی | کاندید عمل جراحی لاغری | جراحی کوچک کردن معدهدکتر شهاب شهابی

معاینه، درمان و علائم فتق (هرنی)

روش های مختلف درمان فتق (هرنی) چیست؟ اگر فتق، درمان نشود، ممکن بخشی از روده شما در دیواره شکم به دام بیافتد. اگر قسمت گیر کرده روده شما جریان خون کافی دریافت نکند، این امر باعث می‌شود که بافت روده سیاه  یا پاره شود. لائم ايسکمی (کاهش خون رسانی) و کم خو…

انواع فتق های جدار شکم (هرنی شکمی)

فتق جدار شکمی ( هرنی شکمی ) چیست؟ فتق های جدار شکم  (به انگلیسی هرنی :Hernia) زمانی اتفاق می افتد که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شده ، منجر به تورم یا پارگی شود . همانطور که تیوپ از داخل به تایر آسیب دیده فشار می آورد ، لایه داخلی شکم هم به…

چه کسانی میتوانند جراحی لاپاروسکوپی انجام دهند؟

جراحی لاپاروسکوپی مناسب چه کسانی است؟ جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد دارد چرا که می تواند همزمان هم برای تشخیص بیماری و هم برای درمان بیماری شما به کار رود.امروزه اکثر اعمال جراحی شامل انواع جراحی های چاقی و متابولیک  ،جراحی کانسرهای (سرطان…
جراحی چاقی و باریاتریک ، درمان جراحی چاقی

مقدمه ای بر جراحی های چاقی (باریاتریک)

با افزایش افراد چاق در جوامع پیشرفته نیاز به درمان جراحی چاقی در اغلب جوامع نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است به طبع روش های کم خطر تر از قبیل رژیم ورزش و تغییرات رفتار ی وتغییرات شیوه زندگی  نسبت به اعمال جراحی در اولویت قرار دارند.طبق آ…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *